Zúčastnit se a hlavně uspět na Hajnické 12 není možné bez kvalitní přípravy. Organizátoři závodu proto už od prvního ročníku pro účastníky pořádají sedmidenní jarní cyklopobyt na čarokrásné Omišské riviéře v Chorvatsku. A to v době, kdy v České republice velmi často nejsou pro silniční cyklistiku ideální podmínky. Zprostředkovatelem zájezdu je rodinná cestovní agentura Jadran za pusu, která je hlavním sponzorem Hajnické 12. Třetí ročník dvanáctihodinového cyklomaratonu na silničních kolech se uskuteční v polovině července v Hajnicích na Trutnovsku.

Zájezd je ušitý na míru silničním cyklistům, zdravým i handicapovaným. „Zajišťujeme zázemí pro účastníky i kola, ubytovaní jsou v klimatizovaných apartmánech sto metrů od moře. Máme tam mechanika, který opravuje a seřizuje kola, kuchařku, k dispozici je pivní bar. Každý účastník dostane seznam vytipovaných okruhů od 50 do 150 kilometrů s podrobným popisem a informacemi,“ říká spoluzakladatel Hajnické 12 Jiří Kulka.

Cyklistický pobyt na Omišské riviéře se letos uskuteční od 5. do 12. června. Apartmány se nacházejí v Duće, jen dva kilometry od dalmatského letoviska Omiš. Poklidné městečko s necelými dvěma tisíci obyvatel leží pod pohořím Omiška Dinara a je výbornou základnou pro cyklistické vyjížďky. Ať už to jsou pohodové výlety podél moře s překrásnými výhledy na okolní ostrovy, nebo výšlapy na zdejší kopce a hory. Odpoledne je možné relaxovat na některé z písčitých pláží.

Zatímco v Čechách není počasí zkraje jara často nic moc, v Dalmácii jsou příjemné teploty kolem 20 stupňů takřka zaručené. „Podmínky jsou pro cyklistiku ideální, navíc v dubnu je mimosezona a není tam tolik turistů ani takový provoz na silnicích jako v létě. Omiš má starobylé centrum i písčité pláže. Řeka Cetina se zde vlévá do moře a vytváří nádherný kaňon, kde jsou skutečně parádní trasy po pěkném asfaltu,“ poznamenává Iva Hampelová z cestovní agentury Jadran za pusu.

V bezprostředním okolí Omiše je mírně zvlněný terén, nejvyšší kopce se zvedají k 700 metrů nad mořem. Skutečnou výzvou pro vrchaře je výšlap na 70 kilometrů vzdálený nejvyšší vrchol pohoří Biokovo Sveti Jure, který se tyčí nad přístavem Makarska. Při náročné vyjížďce na 1762 metrů vysokou horu si budete připadat jako na legendárních kopcích Tour de France nebo italského Gira.  Průměrný sklon se pohybuje kolem 6 procent, ale jsou zde i dvacetiprocentní rampy.

Cyklozájezd do Chorvatska vznikl současně s vytrvalostním silničním závodem Hajnická 12. který se 16. července 2022 v podkrkonošské Hajnici pojede už potřetí. Letos poprvé se uskuteční na uzavřeném, 11,2 kilometru dlouhém okruhu s převýšením 120 metrů. Kromě hlavního závodu na 12 hodin je novinkou vložený závod na 12 okruhů, tedy 133,4 kilometru.

„Zájezd na Omišskou riviéru vznikl na podporu účastníků Hajnické 12. V podstatě si to sami vyžádali, chtěli vyzkoušet něco jiného než Mallorcu a Itálii, kam do té doby jezdili,“ vysvětluje Jiří Kulka. Kromě závodníků Hajnické 12 se vloni týdenního zájezdu zúčastnil František Navrátil, jenž o několik týdnů později na veteránském mistrovství světa vyhrál časovku nad 70 let.

Týdenní ubytování v apartmánu na Omišské riviéře stojí 3500 korun, dítě do 12 let platí 1750 korun. Dopravu si účastníci zajišťují sami. V ceně pobytu je ochutnávka domácích sýrů, sušené šunky, místního vína, pálenky rakije a ořechovice.

Sdílejte nás