Červencový dvanáctihodinový silniční cyklomaraton Hajnická 12 na Trutnovsku se letos poprvé pojede na uzavřeném okruhu, novinkou je vložený závod na 12 kol, tedy 134 kilometrů.  

15. 2. 2020

Hajnice na Trutnovsku letos opět přivítají silniční závod na 12 hodin pro zdravé i handicapované cyklisty. Třetí ročník Hajnické 12 se uskuteční v sobotu 18. července. Jedenáctikilometrový okruh bude letos poprvé uzavřený pro běžnou dopravu, další velkou novinkou je rychlostní prémie. Závodník, který jako první zajede 12 okruhů (134 kilometrů), vyhraje stejně jako vítězové jednotlivých kategorií poukaz sedmidenní ubytování v Chorvatsku. Výtěžek ze závodu organizářoti věnují na podporu handicapovaných sportovců.

Pořadatelé se rozhodli cyklomaraton zatraktivnit i pro závodníky, kteří si netroufají strávit v sedle 12 hodin a urazit přes 300 kilometrů jako ti nejlepší. Nově proto zařazují rychlostní prémii na 12 okruhů. Bude to v podstatě samostatný závod na 134,4 kilometru, což je délka odpovídající středně dlouhé etapě.

„Chceme zachovat náročnost Hajnické 12, aby zůstala maratonským závodem. Zároveň ji ale chceme více zpřístupnit těm, pro které je půl dne na kole příliš. Účastník, který jako první projede 12 okruhů, získá stejnou cenu jako vítězové kategorií – sedmidenní ubytování pro jednu osobu na Omišské riviéře. Hajnická 12 letos budou vlastně dva závody v jednom,“ vysvětluje Jiří Kulka, který v roce 2018 akci s Milošem Višňovským založil.

Stejně jako v předešlých ročnících se celý závod uskuteční na okruhu, který začíná u obecního úřadu v Hajnici a vede po asfaltové silnici okolními obcemi. Letos se ale nepojede za běžného provozu a nehrozí tak kolize s motoristy. „Oba dva dosavadní ročníky se obešly bez problémů, přesto chceme riziko snížit na minimum a naším cílem je, aby se závodníci cítili na trati co nejlépe. Jsme dohodnutí s policií, že během závodu bude okruh v celé délce pro automobilovou dopravu uzavřený. Myslím si, že Hajnická 12 tak ještě získá na atraktivitě,“ říká Jiří Kulka z pořádající organizace Nobilis Vitae.

Lehce zvlněný okruh měří 11,2 kilometru s převýšením 120 metrů. Loňský vítěz Zdeněk Melša ho zvládl objet třicetkrát, na 336 kilometrech nastoupal úctyhodnou porci 3600 metrů. Nejrychleji kolo zajel Jiří Sůva, za 19 minut a 19 sekund. Královéhradecký kraj připravuje rekonstrukci úseku silnice z Hajnic směrem na Střítež, po kterém vede první polovina okruhu. Do červencového startu Hajnické 12 by tak tato část měla mít nový povrch.

Výtěžek pro Konto Bariéry

V letošním roce se rozšíří počet kategorií. Kromě cyklistů na handbiku se nově budou moci zúčastnit handicapovaní sportovci na silničním kole a také závodníci na tříkolkách, takzvaných tricyklech, kteří mají postižení a z různých důvodů nemohou jet na klasickém kole nebo handbiku.

Výtěžek ze 3. ročníku Nobilis Vitae věnuje na Auto pro Moniku, pro Konto Bariéry.

Partnerem závodu jsou Konto bariéra a nezisková společnost Černí koně, která pomáhá handicapovaným vyrovnat se s nepřízní osudu.

Hajnická 12 odstartuje 18. července v 8 hodin ráno, průběžné výsledky a statistiky se budou díky profesionální časomíře zobrazovat online na webu závodu. „Každý závodník nebo jeho doprovod tak hned uvidí, jak si vede v porovnání s ostatními, za jak dlouho ujel nejrychlejší kolo a podobně,“ poznamenává Jiří Kulka. V prostoru startu a cíle u obecního úřadu v Hajnici bude zázemí pro závodníky se sprchami, toaletami, bufetem, cykloservisem a také prostor pro stany. Dva servismani na motorkách se budou během závodu pohybovat na okruhu.

Tři nejlepší z každé kategorie obdrží finanční price money, které se vypočítává podle počtu ujetých kilometrů. Vítěz získá poukaz na ubytování v apartmánu na Omišské riviéře, druhý a třetí věcné ceny. V ceně startovného je video záznam ze závodu, který bude každému účastníkovi zaslán na emailovou adresu. Součástí Hajnické 12 je tombola, první cenou je opět zájezd do Chorvatska od hlavního sponzora závodu – cestovní agentury Jadran Za Pusu.

HAJNICKÁ 12

KDY: sobota 18. července 2020, start: 8 hodin, konec závodu: 20 hodin

KDE: Hajnice (okres Trutnov, Královéhradecký kraj), celý závod se koná na uzavřeném okruhu s asfaltovým povrchem, délka: 11,2 kilometru, převýšení: 120 metrů

GPS: 50.4875144N, 15.9081450E

POŘADATEL: Nobilis Vitae

KONTAKT: Jiří Kulka (mail.: info@nobilisvitae.cz, telefon: 739 039 990)

WEB: www.hajnicka12.cz

Sdílejte nás